EMCF500G100M1GV001T
DigiKey Part Number
709-EMCF500G100M1GV001TTR-ND - Tape & Reel (TR)
709-EMCF500G100M1GV001TCT-ND - Cut Tape (CT)
709-EMCF500G100M1GV001TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMCF500G100M1GV001T
Description
CAP PASSTHRU 10PF 20% 50V 0402
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 pF Feed Through Capacitor 50V 0402 (1005 Metric), 3 PC Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EMCF500G100M1GV001T Models
Category
Voltage - Rated
50V
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Temperature Coefficient
C0G, NP0
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric), 3 PC Pad
Type
Pass Through
Size / Dimension
0.045" L x 0.025" W (1.14mm x 0.64mm)
Capacitance
10 pF
Height (Max)
0.020" (0.50mm)
Tolerance
±20%