IPD90R1K2C3ATMA2
DigiKey Part Number
448-IPD90R1K2C3ATMA2TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IPD90R1K2C3ATMA2CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IPD90R1K2C3ATMA2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPD90R1K2C3ATMA2
Description
MOSFET N-CH 900V 5.1A TO252-3
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 900 V 5.1A (Tc) 83W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3
EDA/CAD Models
IPD90R1K2C3ATMA2 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 310µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
28 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
710 pF @ 100 V
Part Status
Not For New Designs
Power Dissipation (Max)
83W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
900 V
Supplier Device Package
PG-TO252-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.2Ohm @ 2.8A, 10V