IDD03SG60CXTMA2
DigiKey Part Number
448-IDD03SG60CXTMA2TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IDD03SG60CXTMA2CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IDD03SG60CXTMA2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IDD03SG60CXTMA2
Description
DIODE SIL CARB 600V 3A PGTO2523
Customer Reference
Detailed Description
Diode 600 V 3A Surface Mount PG-TO252-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IDD03SG60CXTMA2 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
15 µA @ 600 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
60pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
PG-TO252-3
Current - Average Rectified (Io)
3A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.3 V @ 3 A