2EDL23I06PJXUMA1
DigiKey Part Number
2EDL23I06PJXUMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
2EDL23I06PJXUMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
2EDL23I06PJXUMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2EDL23I06PJXUMA1
Description
IC GATE DRVR HALF-BRIDGE DSO14
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Half-Bridge Gate Driver IC Non-Inverting PG-DSO-14
EDA/CAD Models
2EDL23I06PJXUMA1 Models
Logic Voltage - VIL, VIH
1.1V, 1.7V
Current - Peak Output (Source, Sink)
2.3A, 2.3A
Series
Input Type
Non-Inverting
Digi-Reel®
High Side Voltage - Max (Bootstrap)
600 V
Part Status
Active
Rise / Fall Time (Typ)
48ns, 37ns
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Number of Drivers
2
Supplier Device Package
PG-DSO-14
Gate Type
IGBT
Base Product Number
Voltage - Supply
10V ~ 25V