IKQ120N60TXKSA1
DigiKey Part Number
448-IKQ120N60TXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKQ120N60TXKSA1
Description
IGBT TRENCH FS 600V 160A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 600 V 160 A 833 W Through Hole PG-TO247-3-46
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IKQ120N60TXKSA1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Switching Energy
6.2mJ (on), 5.9mJ (off)
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Type
Standard
Series
Gate Charge
703 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
50ns/565ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 120A, 3Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
241 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
160 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
480 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2V @ 15V, 120A
Supplier Device Package
PG-TO247-3-46
Power - Max
833 W