IGB50N65S5ATMA1
DigiKey Part Number
IGB50N65S5ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IGB50N65S5ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IGB50N65S5ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IGB50N65S5ATMA1
Description
IGBT TRENCH FS 650V 80A TO263-3
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 650 V 80 A 270 W Surface Mount PG-TO263-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IGB50N65S5ATMA1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Switching Energy
1.23mJ (on), 740µJ (off)
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Type
Standard
Series
Gate Charge
120 nC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Td (on/off) @ 25°C
20ns/139ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 50A, 8.2Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Current - Collector Pulsed (Icm)
200 A
Supplier Device Package
PG-TO263-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.7V @ 15V, 50A
Base Product Number
Power - Max
270 W