BM23FR0.8-10DS-0.35V(895)
DigiKey Part Number
H125639TR-ND - Tape & Reel (TR)
H125639CT-ND - Cut Tape (CT)
H125639DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BM23FR0.8-10DS-0.35V(895)
Description
CONN RCPT 10POS SMD GOLD
Detailed Description
10 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
BM23FR0.8-10DS-0.35V(895) Models
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
0.8mm
Number of Positions
10
Height Above Board
0.031" (0.80mm)
Pitch
0.014" (0.35mm)