BM23FR0.8-10DP-0.35V(51) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 280
Datasheet
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 19.561
Datasheet
In Stock: 2.096
10 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
BM23FR0.8-10DP-0.35V(51)
DigiKey Part Number
BM23FR0.8-10DP-0.35V(51)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BM23FR0.8-10DP-0.35V(51)
Description
CONN HDR 10POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BM23FR0.8-10DP-0.35V(51) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
1.97µin (0.050µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
0.8mm
Number of Positions
10
Height Above Board
0.025" (0.63mm)
Pitch
0.014" (0.35mm)