BM23FR0.8-10DP-0.35V(895)
DigiKey Part Number
H125636TR-ND - Tape & Reel (TR)
H125636CT-ND - Cut Tape (CT)
H125636DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BM23FR0.8-10DP-0.35V(895)
Description
CONN HDR 10POS SMD GOLD
Detailed Description
10 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
BM23FR0.8-10DP-0.35V(895) Models
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
0.8mm
Number of Positions
10
Height Above Board
0.025" (0.63mm)
Pitch
0.014" (0.35mm)