TDP10H0SBD1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
C&K
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
C&K
In Stock: 0
Datasheet
Dip Switch SPST 10 Position Surface Mount, Right Angle Piano Actuator 25mA 24VDC
TDP10H0SBD1
DigiKey Part Number
108-TDP10H0SBD1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TDP10H0SBD1
Description
SWITCH PIANO DIP SPST 25MA 24VDC
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TDP10H0SBD1 Models
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
Height Above Board
0.164" (4.17mm)
Series
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Packaging
Bulk
Termination Style
Gull Wing
Part Status
Active
Pitch
0.050" (1.27mm), Half
Circuit
SPST
Washable
No
Number of Positions
10
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
25mA
Body Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Voltage Rating
24VDC
Length
0.544" (13.82mm)