MF-MSMF050/30X-2
DigiKey Part Number
118-MF-MSMF050/30X-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MF-MSMF050/30X-2CT-ND - Cut Tape (CT)
118-MF-MSMF050/30X-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-MSMF050/30X-2
Description
PTC RESETTABLE 0.5A 30V SMD 1812
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 500 mA Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
EDA/CAD Models
MF-MSMF050/30X-2 Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
150 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
1.3 Ohms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Voltage - Max
30V
Current - Hold (Ih) (Max)
500 mA
Size / Dimension
0.181" L x 0.128" W (4.60mm x 3.24mm)
Current - Trip (It)
1 A
Thickness (Max)
0.033" (0.85mm)
Current - Max
40 A