MF-MSMF050/40X-2
DigiKey Part Number
118-MF-MSMF050/40X-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MF-MSMF050/40X-2CT-ND - Cut Tape (CT)
118-MF-MSMF050/40X-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-MSMF050/40X-2
Description
PTC RESET FUSE 40V 500MA 1812
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 40V 500 mA Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
150 mOhms
Manufacturer
Bourns Inc.
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
1.3 Ohms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Ratings
AEC-Q200
Type
Polymeric
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Max
40V
Package / Case
1812 (4532 Metric), Concave
Current - Hold (Ih) (Max)
500 mA
Size / Dimension
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Current - Trip (It)
1 A
Thickness (Max)
0.033" (0.85mm)
Current - Max
20 A