CDSOT23-T24LC
DigiKey Part Number
118-CDSOT23-T24LCTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-CDSOT23-T24LCCT-ND - Cut Tape (CT)
118-CDSOT23-T24LCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDSOT23-T24LC
Description
TVS DIODE 24VWM 49VC SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
49V Clamp 12A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CDSOT23-T24LC Models
Category
Power - Peak Pulse
500W
Mfr
Power Line Protection
Yes
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
5pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
49V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
12A (8/20µs)