RACM15E-K Series AC/DC Power Supply
RECOM’s AC/DC power supply is designed for flexible fitting
Image of RECOM Power RACM15E-K Series AC/DC Power SupplyRECOM Power's RACM15E-K are cost-effective, flexible devices among AC/DC power supply series. They adhere to different connection and mounting criteria, such as open card placement for connection via pre-assembled harness or IP20-protected enclosures with push-in terminals for direct fixation to mounting plates or snapping onto DIN rails with a 1.5U slot size. Constant voltage (CV)/constant current (CC) regulated output voltages from 3.3 VDC to 30 VDC with overcurrent limited power of 15 W are provided under still air convection at -40°C to +50°C ambient temperature. International certifications to medical, household, industrial, and safety transformer standards ensure simplified integration into applications for use up to 5,000 m altitude or 3,000 m at OVC III overvoltage rating requirements. All models meet EN55032 Class B EMI guidelines in floating load configurations.
Features
  • Panel and DIN rail mount or open card fixation
  • CV/CC limited
  • -40°C to +85°C operating temperature ratings