RACM15E-3.3SK/OF
DigiKey Part Number
945-RACM15E-3.3SK/OF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACM15E-3.3SK/OF
Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 15W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 3.3V 80 ~ 275 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Voltage - Isolation
4.2 kV
Series
Efficiency
78%
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Size / Dimension
3.10" L x 0.90" W x 0.80" H (78.7mm x 22.9mm x 20.3mm)
Voltage - Input
80 ~ 275 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1
3.3V
Current - Output 1
3.64 A