RACM15E-15SK/PMAD-CTN
DigiKey Part Number
945-RACM15E-15SK/PMAD-CTN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACM15E-15SK/PMAD-CTN
Description
AC/DC CONVERTER 15V 15W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 80 ~ 275 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Voltage - Isolation
4.2 kV
Series
Efficiency
85%
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount / DIN Rail
Size / Dimension
3.20" L x 1.00" W x 1.10" H (81.3mm x 25.4mm x 27.9mm)
Voltage - Input
80 ~ 275 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1
15V
Current - Output 1
1 A