AHA10AFB-1R
DigiKey Part Number
YAG1007-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHA10AFB-1R
Description
RES CHAS MNT 1 OHM 1% 10W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Ohms ±1% 10W Wirewound Chassis Mount Resistor
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AHA10AFB-1R Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Series
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Bulk
Mounting Feature
Flanges
Size / Dimension
0.748" L x 0.799" W (19.00mm x 20.30mm)
Resistance
1 Ohms
Height - Seated (Max)
0.429" (10.90mm)
Tolerance
±1%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
10W