KAL10FB1R00
KAL10FB1R00
KAL10FB1R00
DigiKey Part Number
KAL10FB1R00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KAL10FB1R00
Description
RES CHAS MNT 1 OHM 1% 12.5W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Ohms ±1% 12.5W Wirewound Chassis Mount Resistor
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KAL10FB1R00 Models
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Series
Features
Moisture Resistant
Packaging
Bulk
Coating, Housing Type
Aluminum
Part Status
Active
Mounting Feature
Flanges
Resistance
1 Ohms
Size / Dimension
0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.421" (10.70mm)
Power (Watts)
12.5W