2RM090L-8/TR
DigiKey Part Number
13-2RM090L-8/TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-2RM090L-8/TRCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2RM090L-8/TR
Description
GDT 90V 10KA 2 POLE THROUGH HOLE
Detailed Description
Gas Discharge Tube 90 V 10000A (10kA) ±20% 2 Pole Through Hole
Category
Impulse Discharge Current (8/20µs)
10000A (10kA)
Tolerance
±20%
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Voltage - DC Spark Over (Nom)
90 V