2R090TB-8
DigiKey Part Number
5789-2R090TB-8TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2R090TB-8
Description
GDT 90V 10KA 2 POLE TH 8*6MM
Customer Reference
Detailed Description
Gas Discharge Tube 90 V 10000A (10kA) ±20% 2 Pole Through Hole
Category
Impulse Discharge Current (8/20µs)
10000A (10kA)
Tolerance
±20%
Voltage - DC Spark Over (Nom)
90 V