DNR120AS24-I
DigiKey Part Number
1470-1089-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DNR120AS24-I
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 120W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 5A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DNR120AS24-I Models
Category
Voltage - Isolation
3 kV
Manufacturer
XP Power
Applications
Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial)
Series
Efficiency
86%
Packaging
Box
Operating Temperature
-35°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Universal Input
Input Type
AC
Size / Dimension
4.57" L x 2.50" W x 4.92" H (116.0mm x 63.5mm x 125.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE
AC Voltage - Input
90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
24V
Minimum Load Required
No
Current - Output (Max)
5A
Base Product Number
Power (Watts)
120W