CBB021M12FM3
DigiKey Part Number
1697-CBB021M12FM3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CBB021M12FM3
Description
MOSFET 4N-CH 1200V 105A
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 105A (Tj) Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CBB021M12FM3 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
14mOhm @ 100A, 15V
Manufacturer
Wolfspeed, Inc.
Vgs(th) (Max) @ Id
3.6V @ 35mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
324nC @ 15V
Packaging
Tray
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
10300pF @ 800V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
4 N-Channel (Full Bridge)
Package / Case
Module
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Base Product Number
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
105A (Tj)