NXH007F120M3F2PTHG
DigiKey Part Number
5556-NXH007F120M3F2PTHG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NXH007F120M3F2PTHG
Description
MOSFET 4N-CH 1200V 149A 34PIM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 149A (Tc) 353W (Tj) Chassis Mount 34-PIM (56.7x42.5)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.4V @ 60mA
Manufacturer
onsemi
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
407nC @ 18V
Packaging
Tray
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
9090pF @ 800V
Part Status
Active
Power - Max
353W (Tj)
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Configuration
4 N-Channel (Full Bridge)
Mounting Type
Chassis Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Package / Case
Module
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
149A (Tc)
Supplier Device Package
34-PIM (56.7x42.5)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
10mOhm @ 120A, 18V