CAB425M12XM3
DigiKey Part Number
1697-CAB425M12XM3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CAB425M12XM3
Description
MOSFET 2N-CH 1200V 450A
Manufacturer Standard Lead Time
52 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 450A Chassis Mount
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.2mOhm @ 425A, 15V
Manufacturer
Wolfspeed, Inc.
Vgs(th) (Max) @ Id
3.6V @ 115mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
1135nC @ 15V
Packaging
Bulk
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
30700pF @ 800V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
2 N-Channel (Half Bridge)
Package / Case
Module
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Base Product Number
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
450A