PTS060302B100RPU00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay
In Stock: 11.659
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 351
In Stock: 308
RTD Platinum (Pt) 3850ppm/°C 0603 (1608 Metric)
PTS_0603
Resistors: Hands on Electronic Simulation of an Optimized Linear Output Temperature Sensing Circuit
PTS060302B100RPU00
DigiKey Part Number
PTS060302B100RPU00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTS060302B100RPU00
Description
SENSOR RTD 100OHM 0603
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PTS060302B100RPU00 Models
Category
RTD Material
Platinum (Pt)
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Termination
SMD (SMT) Tabs
Packaging
Box
Temperature Coefficient
3850ppm/°C
Part Status
Active
Current
0.5 mA
Resistance @ 0°C
100 Ohms
Mounting Type
Surface Mount
Resistance Tolerance
±0.6%