MFU0402FF01000E500
DigiKey Part Number
749-MFU0402FF01000E500TR-ND - Tape & Reel (TR)
749-MFU0402FF01000E500CT-ND - Cut Tape (CT)
749-MFU0402FF01000E500DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFU0402FF01000E500
Description
FUSE BOARD MOUNT 1A 32VDC 0402
Detailed Description
1 A 32 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
MFU0402FF01000E500 Models
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Melting I²t
0.0028
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.040" L x 0.020" W x 0.013" H (1.00mm x 0.50mm x 0.32mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.14 Ohms