IRFP26N60LPBF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | IRFP26N60LPBF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | IRFP26N60LPBF |
Description | MOSFET N-CH 600V 26A TO247-3 |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 600 V 26A (Tc) 470W (Tc) Through Hole TO-247AC |
Datasheet | Datasheet |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 180 nC @ 10 V |
Packaging Tube | Vgs (Max) ±30V |
Part Status Obsolete | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5020 pF @ 25 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 470W (Tc) |
Technology | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V | Mounting Type Through Hole |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package TO-247AC |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 250mOhm @ 16A, 10V | Base Product Number |