IPW80R280P7XKSA1
DigiKey Part Number
448-IPW80R280P7XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPW80R280P7XKSA1
Description
MOSFET N-CH 800V 17A TO247-3
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 800 V 17A (Tc) 101W (Tc) Through Hole PG-TO247-3-41
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPW80R280P7XKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 360µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
36 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1200 pF @ 500 V
Part Status
Not For New Designs
Power Dissipation (Max)
101W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
800 V
Supplier Device Package
PG-TO247-3-41
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
280mOhm @ 7.2A, 10V