SMAJ40CA-M3/61 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 32.317
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Comchip Technology
Diodes Incorporated
Littelfuse Inc.
Comchip Technology
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
Similar
STMicroelectronics
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
Diodes Incorporated
YAGEO
Image for SMAJ40CA-M3/61 is not available
SMAJ40CA-M3/61
DigiKey Part Number
SMAJ40CA-M3/61-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ40CA-M3/61
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
64.5V Clamp 6.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V