SMAJ40CAHE3/61 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 32.349
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Comchip Technology
Diodes Incorporated
Littelfuse Inc.
Comchip Technology
Similar
STMicroelectronics
Similar
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
STMicroelectronics
Microchip Technology
Image for SMAJ40CAHE3/61 is not available
SMAJ40CAHE3/61
DigiKey Part Number
SMAJ40CAHE3/61GITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ40CAHE3/61
Detailed Description
64.5V Clamp 6.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V