S12CM-M3/I
DigiKey Part Number
112-S12CM-M3/ITR-ND - Tape & Reel (TR)
112-S12CM-M3/ICT-ND - Cut Tape (CT)
112-S12CM-M3/IDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S12CM-M3/I
Description
RECTIFIER, 12A, 1000V, STANDARD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1000 V 2A Surface Mount DO-214AB (SMC)
Category
Reverse Recovery Time (trr)
5 µs
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 1000 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
79pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Active
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1000 V
Mounting Type
Current - Average Rectified (Io)
2A
Package / Case
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 12 A
Supplier Device Package
DO-214AB (SMC)
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C