GYB1J470MCQ1GS
DigiKey Part Number
GYB1J470MCQ1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
493-GYB1J470MCQ1GSCT-ND - Cut Tape (CT)
493-GYB1J470MCQ1GSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GYB1J470MCQ1GS
Description
CAP ALUM HYBRID 47UF 20% 63V SMD
Detailed Description
47 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 40mOhm 10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Applications
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency
240 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.6 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C