OPB350L250
DigiKey Part Number
365-1238-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OPB350L250
Description
SENSOR OPT SLOT PHOTOTRAN PCB MT
Detailed Description
Optical Sensor Liquid 0.250" (6.35mm) Phototransistor PCB Mount
EDA/CAD Models
OPB350L250 Models
Category
Current - DC Forward (If) (Max)
50 mA
Current - Collector (Ic) (Max)
50 mA
Series
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
30 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Through Hole
Sensing Distance
0.250" (6.35mm)