OPB350L125
DigiKey Part Number
365-1896-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OPB350L125
Description
SENSOR OPT SLOT PHOTOTRANS MODUL
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Optical Sensor Liquid 0.125" (3.18mm) Phototransistor Module, Wire Leads, Slot Type
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OPB350L125 Models
Category
Current - DC Forward (If) (Max)
50 mA
Manufacturer
TT Electronics/Optek Technology
Current - Collector (Ic) (Max)
50 mA
Series
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
30 V
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Sensing Distance
0.125" (3.18mm)