P260T-S1AF3CB100K
DigiKey Part Number
987-1336-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P260T-S1AF3CB100K
Description
POT 100K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
Detailed Description
100k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 0.5W, 1/2W PC Pins
Category
Number of Gangs
1
Adjustment Type
Top Adjustment
Resistance (Ohms)
100k
Actuator Type
Flatted
Tolerance
±10%
Actuator Length
0.787" (20.00mm)
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Actuator Diameter
0.125" (3.18mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
1/4-32
Panel Mount
Features
Sealed
Size - Body
Square - 0.500" x 0.500" Face (12.70mm x 12.70mm)