TB004-508-02BE
TB004-508-02BE
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TB004-508-02BE
DigiKey Part Number
102-6179-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB004-508-02BE
Description
TERMINAL BLOCK, SCREW TYPE, 5.08
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TB004-508-02BE Models
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
Features
Interlocking (Side)
Packaging
Bag
Color
Blue
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Levels
1
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Positions Per Level
2
Contact Material - Plating
Copper Alloy - Tin Plated
Pitch
0.200" (5.08mm)
Clamp Material - Plating
Copper Alloy - Nickel Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Current
16 A
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Voltage
300 V