SIL-1A24H
DigiKey Part Number
3008-SIL-1A24H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIL-1A24H
Description
3KV/2.5A HIGH VOLTAGE REED RELAY
Detailed Description
Reed Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Category
Coil Current
12 mA
Manufacturer
Toward Technologies, Inc.
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Operate Time
1 ms
Coil Voltage
24VDC
Release Time
0.25 ms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
1 A
Coil Resistance
2 kOhms
Switching Voltage
1000VDC - Max