SIL-1A24DH
DigiKey Part Number
3008-SIL-1A24DH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIL-1A24DH
Description
3KV/2.5A HIGH VOLTAGE REED RELAY
Detailed Description
Reed Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Category
Coil Current
12 mA
Manufacturer
Toward Technologies, Inc.
Series
Features
Diode
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Voltage
24VDC
Operate Time
1 ms
Release Time
0.25 ms
Contact Rating (Current)
1 A
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Switching Voltage
1000VDC - Max
Coil Resistance
2 kOhms