TJ50S06M3L(T6L1,NQ
DigiKey Part Number
264-TJ50S06M3L(T6L1NQTR-ND - Tape & Reel (TR)
264-TJ50S06M3L(T6L1NQCT-ND - Cut Tape (CT)
264-TJ50S06M3L(T6L1NQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TJ50S06M3L(T6L1,NQ
Description
MOSFET P-CH 60V 50A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 60 V 50A (Ta) 90W (Tc) Surface Mount DPAK+
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TJ50S06M3L(T6L1,NQ Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
124 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
+10V, -20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6290 pF @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
90W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
DPAK+
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
13.8mOhm @ 25A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 1mA