XC9145B33CE-EVB-01
DigiKey Part Number
893-XC9145B33CE-EVB-01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XC9145B33CE-EVB-01
Description
EVAL BOARD FOR XC9145B33
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
XC9145B33 - 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Up Evaluation Board
Category
Current - Output
800mA
Manufacturer
Torex Semiconductor Ltd
Voltage - Input
0.65V ~ 5.5V
Packaging
Box
Regulator Topology
Boost
Part Status
Active
Frequency - Switching
1.2MHz
Main Purpose
DC/DC, Step Up
Contents
Board(s)
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Utilized IC / Part
XC9145B33
Voltage - Output
3.3V