TPS2HB35CQPWPRQ1
DigiKey Part Number
296-TPS2HB35CQPWPRQ1TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TPS2HB35CQPWPRQ1CT-ND - Cut Tape (CT)
296-TPS2HB35CQPWPRQ1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS2HB35CQPWPRQ1
Description
HYDRA 35 MOHM OTP C
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 36A 16-HTSSOP
EDA/CAD Models
TPS2HB35CQPWPRQ1 Models
Category
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
Not Required
Mfr
Current - Output (Max)
36A
Rds On (Typ)
35mOhm
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
16-HTSSOP
Interface
On/Off
Package / Case
Voltage - Load
3V ~ 28V