TPS2HB16BQPWPRQ1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Texas Instruments
In Stock: 2.185
Datasheet
Parametric Equivalent
Texas Instruments
In Stock: 6.185
Datasheet
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 60A 16-HTSSOP
TPS2HB16BQPWPRQ1
DigiKey Part Number
296-TPS2HB16BQPWPRQ1TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TPS2HB16BQPWPRQ1CT-ND - Cut Tape (CT)
296-TPS2HB16BQPWPRQ1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS2HB16BQPWPRQ1
Description
HYDRA 16 MOHM OTP B
Detailed Description
EDA/CAD Models
TPS2HB16BQPWPRQ1 Models
Category
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
Not Required
Mfr
Current - Output (Max)
60A
Rds On (Typ)
16mOhm
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
16-HTSSOP
Interface
On/Off
Package / Case
Voltage - Load
3V ~ 28V