SN74LVC2G32QDCURQ1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Texas Instruments
In Stock: 950
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
OR Gate IC 2 Channel 8-VSSOP
SN74LVC2G32QDCURQ1
DigiKey Part Number
296-35063-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-35063-1-ND - Cut Tape (CT)
296-35063-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SN74LVC2G32QDCURQ1
Description
IC GATE OR 2CH 2-INP 8VSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
OR Gate IC 2 Channel 8-VSSOP
EDA/CAD Models
SN74LVC2G32QDCURQ1 Models
Category
Input Logic Level - Low
0.7V ~ 0.8V
Mfr
Input Logic Level - High
1.7V ~ 2V
Series
Max Propagation Delay @ V, Max CL
4.7ns @ 5V, 50pF
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Logic Type
Qualification
AEC-Q100
Number of Circuits
2
Mounting Type
Surface Mount
Number of Inputs
2
Supplier Device Package
8-VSSOP
Voltage - Supply
1.65V ~ 5.5V
Package / Case
8-VFSOP (0.091", 2.30mm Width)
Current - Quiescent (Max)
10 µA
Base Product Number
Current - Output High, Low
32mA, 32mA