SN74LVC2G14IDCKRQ1
DigiKey Part Number
296-26620-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-26620-1-ND - Cut Tape (CT)
296-26620-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SN74LVC2G14IDCKRQ1
Description
IC INVERT SCHMITT 2CH 2IN SC70-6
Detailed Description
Inverter IC 2 Channel Schmitt Trigger SC-70-6
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SN74LVC2G14IDCKRQ1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Output High, Low
32mA, 32mA
Mfr
Input Logic Level - Low
0.3V ~ 1.4V
Series
Input Logic Level - High
1.4V ~ 3.7V
Digi-Reel®
Max Propagation Delay @ V, Max CL
4.3ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Logic Type
Grade
Automotive
Number of Circuits
2
Qualification
AEC-Q100
Number of Inputs
2
Mounting Type
Surface Mount
Features
Schmitt Trigger
Supplier Device Package
SC-70-6
Voltage - Supply
1.65V ~ 5.5V