LP5900TL-1.9/NOPB
DigiKey Part Number
LP5900TL-1.9/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
LP5900TL-1.9/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
LP5900TL-1.9/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP5900TL-1.9/NOPB
Description
IC REG LINEAR 1.9V 150MA 4-DSBGA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 4-DSBGA (1x1)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LP5900TL-1.9/NOPB Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
50 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
230 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
85dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
4-WFBGA, DSBGA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.9V
Supplier Device Package
4-DSBGA (1x1)
Voltage Dropout (Max)
0.15V @ 150mA