LP5900TL-1.8EV
DigiKey Part Number
LP5900TL-1.8EV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP5900TL-1.8EV
Description
EVAL BOARD FOR LP5900
Customer Reference
Detailed Description
LP5900 - 1 - Single Channels per IC Positive Fixed Linear Voltage Regulator Evaluation Board
Category
Current - Output
150mA
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Input
2.5V ~ 5.5V
Packaging
Box
Regulator Type
Positive Fixed
Part Status
Obsolete
Contents
Board(s)
Channels per IC
1 - Single
Utilized IC / Part
LP5900
Voltage - Output
1.8V