LMV7235M5X is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Texas Instruments
In Stock: 25.827
Datasheet
Similar
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
In Stock: 2.234
Datasheet
Similar
Microchip Technology
Microchip Technology
STMicroelectronics
STMicroelectronics
Comparator Standard (General Purpose) Open-Drain, Rail-to-Rail SOT-23-5
LMV7235M5X
DigiKey Part Number
LMV7235M5X-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMV7235M5X
EDA/CAD Models
LMV7235M5X Models
Category
Current - Input Bias (Max)
0.4µA @ 5V
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Supply, Single/Dual (±)
2.7V ~ 5.5V
Voltage - Input Offset (Max)
6mV @ 5V