LMV7235M5X/NOPB
DigiKey Part Number
296-35196-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-35196-1-ND - Cut Tape (CT)
296-35196-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMV7235M5X/NOPB
Description
IC COMPARATOR 1 GEN PUR SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
EDA/CAD Models
LMV7235M5X/NOPB Models
Category
Current - Input Bias (Max)
0.4µA @ 5V
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Supply, Single/Dual (±)
2.7V ~ 5.5V
Voltage - Input Offset (Max)
6mV @ 5V