LM3670MF-3.3/NOPB | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LM3670MF-3.3/NOPB |
Description | IC REG BUCK 3.3V 350MA SOT23-5 |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 350mA SC-74A, SOT-753 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LM3670MF-3.3/NOPB Models |
Category | Voltage - Input (Max) 5.5V |
Mfr | Voltage - Output (Min/Fixed) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Output |
Part Status Active | Frequency - Switching 1MHz |
Function Step-Down | Synchronous Rectifier Yes |
Output Configuration Positive | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Topology | Mounting Type Surface Mount |
Output Type | Package / Case |
Number of Outputs 1 | Supplier Device Package SOT-23-5 |
Voltage - Input (Min) 2.5V | Base Product Number |