LM3670MF-3.3
DigiKey Part Number
2156-LM3670MF-3.3-ND
Manufacturer
National Semiconductor
Manufacturer Product Number
LM3670MF-3.3
Description
IC REG BUCK 3.3V 350MA SOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 350mA SC-74A, SOT-753
Category
Voltage - Input (Max)
5.5V
Packaging
Bulk
Active
Frequency - Switching
1MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Input (Min)
2.5V